Svazarm

Základní organizace Svazarm v Císařském byla založena v roce 1959, v počátku měla organizace pouze kynologický klub. Prvním předsedou organizace byl František Herma. O dva roky později byl ustaven při organizaci další klub, střelecký a vedli jej soudruzi : Emil Nesejt, Miroslav Prokůpek, Bedřich Jílek a Jiří Větrovec. Za dobu téměř 30 let činnosti této organizace vykonávalo funkci předsedy několik soudruhů. Od roku 1978 až do roku 1988 byl předsedou ZO Svazarm Císařský soudruh Josef Havlíček.

Pro svou činnost měla organizace vlastní chatu „Na ptačím vrchu“ v Císařském v překrásném prostředí. Členové organizace odpracovali každoročně na údržbě chaty, úpravě okolí a cvičiště mnoho brigádnických hodin.

Odkaz bojů na Dukla položil základy k nejvýznamnějším akcím Svazarmu. Na počest hrdinských bojů na Dukle se každoročně konaly „Dukelské a Sokolovské závody branné zdatnosti okresního přeboru“. V roce 1987 členové organizace Svazarm Císařský uspořádali krajský přebor „Sokolovského závodu“, zúčastnilo se všech 10 okresů kraje s vysokým počtem 150 závodníků. V roce 1988 se uskutečnil již 21.ročník Dukelského závodu branné zdatnosti „O štít města Šluknova“ Slavnostních zahájení branných závodů se vždy zúčastňovali představitelé města a zástupci vyšších orgánů Svazarmu.

Základní organizace Svazarm za dobu své činnosti vychovala mnoho mladých nadšenců pro práci v kynologickém a střeleckém klubu. Vždy se jim práce s mladými dařila. V roce 1988 měla organizace 50 členů, z toho 22 mládežníků a 8 žen.

Několik dobových fotografií :