Lední hokej

Lední hokej se hrával na všech dostupných pláccích po celém městě, kde se jen utvořila nějaká kaluž, přes noc se polila a už se bruslilo a kluci hráli hokej. Hrávalo se i na pivovarském rybníku a v jednom přátelském utkání v roce 1948 byl brankářem TJ Spartak Josef Stejskal, který sice měl ohromnou snahu dobře chytat, ale měl smůlu, neuměl bruslit, takže ho spoluhráči do branky museli vozit, což se neobešlo bez poznámek, hlavně z řad fanoušků soupeře TJ Jiskra Šluknov. Nad kluzištěm byly instalovány lampy, které se vzduchu pohybovaly, takže bylo velice špatné vidění puku jak pro hráče, tak pro diváky. Nadšení všech hráčů a sportovních příznivců bylo veliké, společně si připravovali ledovou plochu na každé utkání.

V roce 1955 se oddíl ledního hokeje TJ Spartak Šluknov stal přeborníkem okresu Rumburk a tím si vybojoval účast v krajské soutěži. Postup oddílu ledního hokeje do vyšší třídy byl krásným nástupem do roku, kdy se konala první celostátní Československá spartakiáda. Všichni členové oddílu ledního hokeje se zúčastnili nácviku na spartakiádu.

Krátký přehled výsledků oddílu ledního hokeje, které pomohly k postupu do krajské soutěže :
Spartak Šluknov – Lokomotiva Rybniště 18:1
Spartak Šluknov – Velký Šenov 5:1
Spartak Šluknov – TJ Jiskra Šluknov 6:4

Po dvouletých přípravách došlo v roce 1958 k oficiálnímu sloučení TJ Spartak a TJ Jiskra, tedy i u oddílů ledního hokeje. Předsedou oddílu ledního hokeje tělovýchovné jednoty spojené závody SPOZA byl František Lenc, který byl současně předsedou okresní sekce ledního hokeje až do roku 1967.

Bylo vybudováno hřiště pro lední hokej včetně šaten, hráči za pomoci sportovních fandů zhotovili mantinely, natřeli je, a tak připravili kluziště pro zimní sezóny. Oddíl ledního hokeje hrál krajský přebor, hráčů bylo dostatek, bylo z čeho vybírat a nadšení všech pomohlo, že šluknovský lední hokej byl na vysoké úrovni.V průběhu let věnoval oddíl maximální pozornost mládeži. Chlapci chodili denně na hřiště, trénovali a pomáhali při úklidu kluziště. Dostavily se i výsledky z práce s mládeží v letech 1966-1967 byly přihlášeny do okresní soutěže družstva dorostenců a žáků z TJ SPOZA a učňů SOU zemědělského ve Šluknově.

Pokud byly alespoň trochu příznivé klimatické podmínky, připravovalo se kluziště přes noc a přes den se propůjčovalo na bruslení pro veřejnost a pro školy. Mnohokrát se stalo, že hráči celou noc stříkali a potahovali hřiště a přes den přišla náhlá obleva a bylo po ledě. Tento jev s náhlými změnami počasí byl čím dál častější, což mělo samozřejmě i vliv na činnost oddílu ledního hokeje. Začaly i další problémy, a to s pitnou vodou, nebyl dostačující tlak a voda se na hřiště musela dovážet cisternami. Přibývalo i stížností z řad občanů sídliště na to, že se používala ke stříkání kluziště pitná voda.

Oddíl ledního hokeje v období 1971-1972 začal svou činnost v měsíci září 1971. Byl ustaven výbor ve složení Michal Tabi, Jiří Hrabě, Karel Černý, Jan Sopoušek a Rudolf Cempírek. Celkem bylo k dispozici 20 hráčů pro A mužstvo oddílu ledního hokeje TJ SPOZA Sezónu začali členové oddílu brigádnickou činností na úpravě hřiště a elektrického osvětlení, které bylo zcela odpojeno ze sítě. Opravili a postavili dřevěné hrazení a dokončili opravy v šatnách, včetně instalací dvou naftových kamen, které oddílu věnoval závod Topos. Než začala sezóna odpracovali přes 400 brigádnických hodin, největší zásluhu na přípravě měli Tabi, Hrabě, Černý, Stejskal, Poláček a Altmann.

Soutěž měla být zahájena 26.prosince 1971 v našem městě, ale proto, že se nepodařilo do té doby udělat led, nebyly podmínky, teploměr venku ukazoval stále kolem 0st. Celsia, musely být prvé dva zápasy odehrány v Děčíně na zimním stadiónu. Od 15.ledna se konečně podařilo udělat kvalitní led. Na hokejovém hřišti hned bylo veselo od rána do večera, ledová plocha byla využívána na bruslení širokou veřejností.

V mistrovské soutěži I.A třídy bylo odehráno celkem 8 utkání, oddíl získal 9 bodů a umístil se na 2.místě.

V dalších letech přibývaly i finanční potíže, tím, že oddíl hrál krajský přebor, byla větší část finančních prostředků čerpána na dopravu. Některé roky se stávalo, že se za celou zimu vlivem počasí nepodařilo udržet ledovou plochu v takovém stavu, aby se mohly odehrát určené zápasy v soutěži. Přes veškeré potíže nadšení hráčů a sportovních fanoušků neopadávalo. Dál se odklízel sníh z ledu i v průběhu jednotlivých zápasů, v noci se stříkalo a ženy hráčů nadále spravovaly potrhané dresy, vařily čaj a poklízely šatny.

Rozmarné počasí zvítězilo a hráči dojížděli na zápasy krajského přeboru do Děčína, kde byla umělá ledová plocha. Pro hráče to bylo velice náročné, neboť utkání se hrála v nočních hodinách. Oddíl ledního hokeje měl veliké problémy s udržením činnosti, přesto úspěšně dohrál krajskou soutěž v letech 1978-1979.

Tímto úspěchem šluknovský hokej skončil svou činnost. V roce 1982 byla v Rumburku vybudována umělá ledová plocha, proto bylo několik pokusů obnovit bývalou slávu hokeje v našem městě, ale už se to nepodařilo.

Několik dobových fotografií :

.