Šluknovští adjuvanti

Komorní soubor pro starou hudbu Šluknovska
Znak Capella Adjuvantes
Chrámoví zpěváci a hudebníci v severočeském pohraničí se v 17. a 18.století jmenovali Chor-Adjuvanten nebo latinsky Cori-Adjuvantes, což znamená „pomocníci na kůru.“ Tento historický termín byl použit pro název severočeského komorního souboru CAPELLA ADJUVANTES, který se při svém vzniku v roce 1991 jmenoval „Šluknovští adjuvanti,“ podle města, kde začal působit a to krátce po premiéře Svatováclavské mše, kterou napsal a se svými žáky, jejich rodiči a mnoha muzikanty z blízkého okolí 29.IX.1991 premiéroval tehdejší varhaník a učitel hudby Igor Heinz.

 

Igor Heinz a jeho žák ing. Luděk Pištěk byli zakladateli souboru. Prvními flétnistkami adjuvantů byly Heinzovy šluknovské žačky Laura Šicová a Michaela Koštířová, fagotistou tehdejší student konzervatoře Patrik Engler z H. Poustevny, který je dnes učitelem hudby ve Šluknově a dirigentem Komorního orchestru Šluknovska. Houslistkou adjuvantů byla MUDr. Markéta Englerová, která je dnes sbormistryní Vilémovského chrámového sboru.

Snímky z natáčení CD ve Šluknově 1994Soubor od začátku spolupracoval s chrámovým sborem Cecília ze Sebnitz v Německu. Repertoár souboru Capella Adjuvantes tvořily spartace a rekonstrukce archivních objevů skladatelů 17. až 19. století tvořících na Šluknovsku nebo odtud pocházejících. Rukopisy jejich skladeb vyhledává a zpracovává zakladatel a vedoucí souboru Igor Heinz, který napsal knihu „Z hudební minulosti Šluknovska,“ v roce 2012 vydanou Kruhem přátel muzea Varnsdorf (je k dostání v knihkupectvích, muzeích a Info-centrech výběžku, ale též na netu).

Ve své historii vystoupil soubor ve všech funkčních kostelech na Šluknovsku, dále v kostelech v Děčíně, Srbské Kamenici, Malé Bukovině, Mařenicích, v Praze, v německých městech Schwerte a Kaarst u Düsseldorfu, v klášteře Knechstedten u Kolína n.R, v Backnangu u Stuttgartu, v saských městech Dresden, Bautzen, Malschwitz, Sebnitz, Schirgiswalde, Neusalza-Spremberg, Seifhennersdorf, Crostau, v klášteře Marienthal a v městečku Spitzkunnersdorf. Adjuvanti vystoupili též v italských městech Busseto, Salsomaggiore, Ponte dell olio, Cangelasio a Scipione u Parmy.

koncert

 

 

Videoukázka z koncertu z 26.prosince 1996 v kostele sv. Václava ve Šluknově.

 

 

V roce 2008 sice ukončil soubor Capella Adjuvantes činnost, ale většina zpěváků přešla do Vilémovského chrámového sboru a muzikanti do Komorního orchestru Šluknovska, které dál vedou spoluzakladatelé adjuvantů manželé Markéta a Patrik Englerovi spolu s dlouholetým violistou ND v Praze Zdeňkem Krausem. Igor Heinz připravuje i pro ně spartace výběžkových skladatelů, které oba soubory realizují na svých koncertech. V roce 2012 vydali své exklusivní CD „Concert-Arien“ s hudbou rumburského barokního Mistra J.Ch.Kridela. Podle stejné spartace I.Heinze nahrál toto dílo i světově známý pražský soubor MUSICA FLOREA.

Booklet CDV roce 1994 nahráli adjuvanti nahráli vánoční cd, kde se objevily i skladby výběžkových skladatelů (Kridel, Groh, Kühnel).

Ukázky z cd zde …

Přehled koncertů 1991 – 2006 ….
Přezentace Adjuvantů …..


Výběr z kroniky adjuvantů 1991-1999 :